03-6299145   
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> Matrix
Matrix          
 

            שבע התבניות של הנוירו-סמאנטיקה ובניית משמעות

            סקירה מקוצרת של יהודית פירסון Ph.D, לספרו של מייקל הול   "דגם המאטריקס"

 

המטרה של מייקל הול היא לגלות לנו כיצד אנו יוצרים וחווים את ה"מציאות" באמצעות " העולם הסמלי של רעיונות, שפה, אמונות וכדומה...".  לשלוט על המאטריקס או התבנית , זה להשתלט על מוחו של האדם.

 

מהי ה- Matrix   ?

התבנית של הול היא דגם של המוח המורכב ממסגרות של משמעות, הבנות, ערכים, חוקים ואמונות. התבנית מעצבת עבורנו דגם של העולם שעל-פיו אנו פועלים. לחיות במאטריקס , זה כמו לחיות בסרט שאותו, אנו בעצמנו, כל הזמן עורכים, מביימים ומפיקים – רק שאיננו מודעים לכך.

המוח, הגוף והרגשות עובדים כמערכת של מסגרות משולבות הפועלות באינטראקציה.  המסגרות של המאטריקס הן אמונות מובנות השולטות על מבנה המציאות. 

שש התבניות העיקריות, הן : זהות עצמית, כוח, זמן, אחר, עולם, וכוונה. התבנית השביעית היא משמעות; זאת המנהלת והמארגנת את שש המסגרות האחרות. יצירת משמעות קשורה לתהליכים של תפיסה, שימוש בסמלים, מיון, יצירת אסוציאציות, הערכה ומיגור חוויות.

תבניות המאטריקס יוצרות שכבות אחת מסביב לשנייה והן כאילו  "דולקות ונכבות" כאשר הן מופעלות. בתוך מערכת זאת, קיימים מעין לחצנים של הפעלה "קדימה"  ו"אחורה", וכמו כן  "נקודות הנפה לטראנספורמציה", או ל"שינוי הצורה". התבניות אינן מסודרות בהיררכיה ; כל חלק בשלם מכיל את השלם.

מייקל הול טען כי "דגם שבע התבניות"

... מספק את הדגם החדיש ביותר בנוירו-סמאנטיקה, המאחד את כל הרכיבים, ההבחנות, הדפוסים והדגמים של הנוירו-לינגויסטיקה ב-25 השנים האחרונות.  הוא קובע מסגרת לאופן השימוש היעיל ביותר ב- NLP ובנוירו-סמאנטיקה עבור מאמן, מנהל, מטפל או מתקשר.  הוא גם משלב את ארבעת תחומי ה- META או מעל, מעבר, של ה-NLP  ; קליטת השפה ( META-MODEL) ודפוסי חשיבה (META-PROGRAMS), הפסיכולוגיה של מצבים רמות (META-STATES), וסרטי הקולנוע אותם אנו חווים בתיאטרון המוח שלנו (תת-אפניות או META-MODALITIES).

אנו נולדים בתוך מאטריקס  שנקבע באופן ניכר ע"י תרבות. אין לנו ברירה לגבי עבדת חיינו בתוך המאטריקס, אולם,ברגע שאנו מבינים זאת, ניתנת בידינו הבחירה באיזו מאטריקס אנו נחיה, והאפשרות לשנות את המסגרות שלנו לפי רצוננו.

 

תבנית נוירו-סמאנטית

הול מביא להלן את העקרונות הבסיסיים למסגרת הנוירו-סמאנטית שלו : 

 

 •         מערכת ה- מוח-גוף-רגשות פועלת מתוך ובונה מסגרות של שכל, משמעות והתייחסות.
 •         המערכת היא מאטריקס של מסגרות מובנות של משמעות.מסגרות אלו מחוזקות ע"י תרבות,    שפה ולימוד.
 •         המסגרות מופעלות ע"י אירועים ומידע.
 •         הסטרוקטורות הנוירו-סמאנטיות שלנו הינן מערכתיות, אינטראקטיביות ודינאמיות.
 •         המאטריקס מתגלה בשפה והוא מופעל באמצעות דיאלוג.
 •     המאטריקס פועל מתוך אינטליגנציות רבות, כגון פתרון בעיות והנמקה, אינטליגנציה אישית ובינאישית, ואינטליגנציה   פילוסופית (משמעות, ערך ומשמעות).

 

מודל המאטריקס  מארגן את האינפורמציה, ההבחנות ודפוסי הפסיכולוגיה האנושית, והוא קובע דרך חשיבה מערכתית לגבי סובייקטיביות. התהליכים בתוך הדגם הינם סימולטאניים ולא-ליניאריים, עם זרימת אנרגיה לכל הכיוונים. הקלט הוא אירועים ואינפורמציה, התפוקה היא תהליכים פנימיים, והפלט הוא התנהגות. לעיתים, המערכת יוצאת מכלל שליטה. לעיתים, היא מגיעה להומאוסטזה,או שמירה על שיווי משקל פנימי . לעיתים, על מנת לשמור על שיווי משקל, היא פועלת באמצעות חזון עצמי.הדרך ללחוץ על מקש ה-ENTER של המאטריקס (שלך או של מישהו אחר) הינה באמצעות תקשורת המתחילה במערכת יחסים אוהדת, ביטחון, כבוד והיכרות.

להלן מספר עקרונות נוספים שעלינו לזכור :

 •          אנו יוצרים משמעות ע"י  META-STATING רפלקסיבי/חוזר ; מיון, תיוג, הערכה ושיתוף רגשות.
 •          המסגרות בתוך המאטריקס הינן מאורגנות באופן עצמאי ופועלות באופן סימולטאני.
 •          כל מטרה שאנו מתמקדים בה הופכת להיות  "מסגרת פיתיון", הנראית לנו כה מציאותית שאנו מזדהים   איתה.
 •          התגובות שלנו בכל עת, הינן פועל יוצא מסגנון "יצירת המשמעות" שלנו.
 •         האנרגיה והמידע בתוך המאטריקס יוצרים  "סרט" המוקרן בתוך המוח שלנו, עם תת-אופניות המצויות  בצופן המובנה.
 •          בתוך המאטריקס, התנגדות היא תגובה לקליטת סכנה.
 •          סימפטומים מספקים תקשורת לגבי המאטריקס. 

הול מצביע על דרכי התמודדות עם מאטריקס בעייתי. הוא מייעץ לקוראיו לבחון את לחצני ההפעלה של "קדימה" ו"אחורה", לקחת בחשבון  משתנים רבים, למפות דפוסים מסודרים הכלולים ב" רשת הנוירו-סמאנטית של שבלונה סטרוקטוראלית" , ו"לזהות מאפיינים הנובעים מתוך השכבות של המבנים  השלמים".  המסר העיקרי כאן, הוא שיש לחשוב על המאטריקס של המוח באופן שיטתי.

התייחסותנו לעולם נעשית  באמצעות מיפויים עצביים, רפרזנטטיביים וקונצפטואליים, המהווים גרסה  יחידה ומיוחדת של המציאות. התפיסה הסובייקטיבית שלנו מובילה למצבים- חוויות שכליות- גופניות של מודעות, העשויות מחשיבה, רגש ותחושה.  המסגרות שלנו הן "תלויות במצב" והן נובעות מרפרזנטציות המבוססות על תחושות ומהשפה.

אנו נמצאים ב"מצב על"/META-STATE", כאשר אנו מפרשים ונותנים היזון חוזר למצבים שלנו. זוהי ההתמקדות של ה-NLP והנוירו-סמאנטיקה.

משמעות, או "מציאות הזויה", היא לב ליבה של המאטריקס. שליטה במצבים היא שליטה במשמעויות. כל התבניות האחרות נובעות ממאטריקס/תבנית המשמעות. זהו מקור הקטגוריות, הסיווגים, האסוציאציות, ההערכות, הערכים והאמונות, היוצרות מציאות נוירו-סמאנטית פנימית. משמעות הינה תהליך נוזל ודינאמי המשתנה בהתמדה, אולם מעניק לנו אשליה של יציבות. אנו מקרינים משמעויות על העולם, ואז חושבים  שהמשמעויות שלנו מגיעים אלינו מהעולם. אף על פי כן, אירועים חיצוניים מקבלים משמעות רק אם אנו הופכים אותם למשמעותיים. על מנת לשלוט על המשמעויות שלנו, עלינו לשאול את עצמנו האם הן משרתות אותנו, ואם לא, עלינו ללמוד כיצד לשנות משמעויות.

 

עבודה עם המאטריקס 

מודל המאטריקס בוחן את תפקיד המשמעות בכל אחד משש התבניות האחרות:  זהות עצמית, כוח, זמן, אחר, עולם, כוונה.

מייקל הול מציע לכל אחת מהתבניות דפוסי  NLP  לאימון אישי ולטיפול, לימוד תוכניות-על/ META-PROGRAMS , חקר דגמי-על/ META-MODELS , יישום קווי-חשיבה .

 

זהות עצמית - נובעת ממצב העל (META-STATE) הראשון ; מודעות עצמית. זהות עצמית מגדירה מי אנחנו, ואת כל מימדי העצמי שלנו. זהות עצמית עוסקת בהיבטים של חשיבה-רגש כגון ביטחון עצמי והערכה עצמית, ומצבים "תת-עצמיים" כגון זהות עצמית חברתית, זהות עצמית תרבותית, זהות עצמית תעסוקתית, ועוד. תחושה מוגזמת של זהות עצמית עשויה לגרום לתחושות של זכויות יתר ולמערכות יחסים מתוחות. תחושה חלשה של זהות עצמית  עשויה לגרום לתלותיות ולנזקקות. מאטריקס  הזהות העצמית בריא מניח שהאדם הוא בעל ערך, יקר ואהוב- בניגוד לחיפושים אחר החוויות בעולם, שמטרתם להצדיק את ערכו ואת חביבותו של האדם.

כוח - מתייחס ליכולת שלנו להתמודד עם אתגרים, לפתור בעיות ולפעול ביעילות.מדובר כאן בכישרונות, יכולות ומומחיות. " זהו ההבדל בין חוסר-אונים נרכש לבין אופטימיות נרכשת". על מנת לחזק מאטריקס של כוח חלש, יש לגייס אסטרטגיות יעילות לחיים.

 

זמן - עוסק במסגרות על עבר, הווה ועתיד, וגם על תחושת הזמן היומית שלנו. זמן משפיע על רגשות ועשייה והוא מתקשר לתוכניות-על/ META-PROGRAMS רבות. לחזק את המאטריקס של זמן, יש לפתח מערכת יחסים בריאה עם הזמנים.

 

 

אחר -  מנהל את האמונות, את ההבנות ואת הציפיות שלנו מאנשים וממערכות יחסים. מאטריקס האחר מושפע באופן ניכר מחוויות התפתחותיות והיא מאוד קשורה למאטריקס של הזהות העצמית. תבנית האחר קובעת את גורם התלות, העצמאות והתלות ההדדית במערכות יחסים. תבנית האחר יכולה להתחזק באמצעות כישורים חברתיים, תקשורתיים, ויכולת ניהול מערכות יחסים.

 

 

עולם מתייחס לכל דבר מלבד זהות עצמית; אנשים ומקומות, כמו גם מוסדות כגון דת, פוליטיקה, שלטון וחברה. תבנית העולם מתייחסת על הבטוח והמסוכן, על הטוב ועל הרע – על "ראיית העולם" שלנו. תוכניות העל שלנו קובעות את התייחסויותינו לעולם ול"סגנון" שלנו להתנהל בעולם.  העבודה עם דפוסי האמונה, האסטרטגיות, ותוכניות העל- חשובה לחיזוק תבנית זו.

 

כוונהעוסק ביעדים, במטרות, בסיבות, במוטיבציה ובכיוונים. מדובר כאן במה שאנו מבקשים להשיג ולמה. כוונה קשורה מאוד לכוח.תבנית כוונה מפותחת היטב משלבת מטרה עם חוכמה ומעניקה משמעות ליעדים שלנו. כמו כן, היא מאפשרת לנו ליהנות מעצם החוויה; ליהנות הן מהמסע והן מהיעד.

 

 

הול מספק שאלות לתשאול שעשויות להדריך את המטפלים בפיתוח "פרופיל נוירו-סמאנטי" המגלה את תוכן התבנית של המטופל. דגם המאטריקס יכול לשמש ככלי לאבחון. הול מציע קווים מנחים החוקרים התפתחות, משמעויות, אמונות, חשיבה רפלקסיבית, תפיסות עולם, עקרונות, גישות, מצבים רגשיים, כוונות וערכים, כוח האגו, ועוצמה אישית. 

 

 

ליצירת קשר, לחץ כאן !

     כתובת המרפאה: רחוב בר-כוכבא 62  תל-אביב     טל:  03-6299145                                                                    אתר:  www.dr-azaria.co.il

לייבסיטי - בניית אתרים