03-6299145   
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> Neuro-Linguistic Programming - NLP
Neuro-Linguistic Programming - NLP          
 
 
ה-NLP הינה דרך להבין את הנירולוגיה של החוויות שלנו ( כגון זיכרונות, רגשות או תגובות). המוח שלנו מאחסן מידע בדפוסים הנקבעים ע"י חמשת החושים שלנו. ע"י הבנת הנירולוגיה הזאת, אנו מסוגלים לשנות או לשפר את הדפוסים הללו אם אנו רוצים בכך. 
ה-NLP הינו כלי עזר המאפשר לנו להכניס שינויים משמעותיים בחיינו האישיים או המקצועיים במטרה לפטור אותנו מרגשות שליליים המקבעים אותנו במצבים בלתי רצויים לנו ולהוביל אותנו לתקשורת בינאישית מעולה, למצוינות ולהצלחה ארוכת טווח.
 
 
השיטה מבוססת על חיזוק הכישורים היום-יומיים על מנת להשיג את התוצאות הרצויות לכם בכל תחומי החיים שלכם. ה- NLP , שמקורו בשיטת ההיפנוזנה של אריקסון, בשיטת הגשטלט ובתראפיה משפחתית, יכולה לעזור לכם להתגבר על בעיותיכםביעילות ובמהירות.
 
אנו מבטיחים תוצאות ארוכות טווח בטיפול קצר מועד.
 
Neuro- "עיצבי" או "מערכת העצבים". מתייחס למוח ולדרך שבה אתם מארגנים את החשיבה שלכם.
 
Linguistic - "לשוני". מתייחס לשפה ולדרך שבה אתם משתמשים בה ; איך היא   משפיעה עליכם ועל הסובבים אתכם.
 
Neuro-Linguistic- תחום במדע וברפואה העוסק בהשפעת מערכת העצבים על השפה ובהשפעת השפה על מערכת העצבים.
 
Programming– "תכנות". מתייחס לאמונות ולכוונות שלכם, ואיך הם הופכים לדפוסי התנהגות. ביצוע רצף מתוכנן של פעולות להשגת תוצאה מתוכננת מראש.
 
Neuro-Linguistic Programming -   שימוש בשפה באופן שיטתי וקבוע מראש להשגת תוצאה מתוכננת . 
 
דפוסי התנהגות ורגשות הינם תוצאות של החוויות וההתנסויות שעברתם בחייכם ודרכי התגובה שלכם אליהן. באמצעות מתודות ספציפיות אשר פותחו ב-30 השנים האחרונות, ד"ר עזריה יעזור לכם לזהות את הדפוסים הנ"ל ולהתגבר עליהם. 
 
שיטת ה- NLP הינה אלטרנטיבה לפסיכותראפיה המסורתית. היא עוזרת ללימוד יסודי של האופציות, לקביעת מטרות ברורות ולהשגת המטרות הנ"ל ביעילות.
 
 
 
היסטוריה קצרה של ה- NLP
 
ה- NLP נוסד בארה"ב, ע"י ריצרד בנדלר- בלשן, וג'ון גרינדר- מתמטיקאי, שנפגשו בעת לימודיהם באוניברסיטת קליפורניה בסנטה קרוז בשנות ה-70 המוקדמות. כחסידים נלהבים של תורת הגשטאלט , הם חקרו את עבודתם של שלושה מטפלים ענקיים : פריץ פרלז- אבי התורה,וירג'יניה סאטיר ומילטון אריקסון- אבי ההיפנותראפיה .
 
וירג'יניה סאטיר היתה חלוצה בתראפיה המשפחתית. היא פיתחה את התיאוריה של מערכות משפחתיות ונודעה בעיקר אודות כישוריה הבולטים ויעילותה כמטפלת. אמונותיה והנחות היסוד שלה הפכו אותה למטפלת דגולה. כמה מאמונותיה אמצו ע"י ה-NLP מלכתחילה ותרמו להפיכתו לכלי יעיל ביותר. חלק מפילוסופיית ה-NLP כוללת את הנחות היסוד של ה- NLP; מקבץ אמונות המתאימות לכל הנסיבות. הנחת היסוד הראשונה של ה- NLP, היא ש" מאחורי כל התנהגות קיימת כוונה חיובית". זאת היתה הפילוסופיה של וירג'יניה סאטיר בעבודתה עם מטופליה.
 
בנדלר וגרינדלר בחנו בדקדקנות כל פרט בעבודתה של סאטיר. כמה מהתהליכים הראשונים של ה-NLP מקבילים לצעדים השונים של וירג'יניה סאטיר ליצירת התוצאות המדהימות שהשכילה להשיג עם מטופליה. כמו כן, הם חקרו ולמדו את העבודה של מילטון אריקסון, רופא במקצועו שהיה למייסד של ההיפנותראפיה המודרנית. חלק גדול מעבודתו היתה עם אנשים הסובלים ממוגבלויות וממחלות פיסיות ונפשיות כאחד. בנדלר וגרינדלר הקדישו שעות ללימוד הצעדים המדוייקים שהביאו את אריקסון- בדרכו המדהימה, להדריך את מטופליו בהצלחה לכל השינויים הרצויים בחייהם.
 
שילוב מחוכם של שיטות טיפול מתוך עבודותיהם של פריץ פרלז, וירג'יניה סאטיר ומילטון אריקסון הביא לייסודה של תחום חדש שכונה תיכנות ניורו-לשוני ע"י החוקרים- ריצ'רד בנדלר וג'ון גרינדר .
 
השנים הראשונות של לימודיהם היו שנים של תגליות חדשות מסעירות שבהן, בחנו גרינדר ובנדלר את הדינאמיקה של תקשורת בלתי מודעת, את ההשפעה של דפוסים לשוניים, את הסטרוקטורה של אמונה וזהות ואת הדפוסים הנירולוגים בהם אנו משתמשים לצורך אחסון מידע. הם התנסו בתהליכים ובהליכים שהם יצרו וגילו את יעילותם המדהימה- ולעיתים המיידית, בטיפול באנשים המבקשים להכניס שינויים בחייהם. בנדלר וגרינדר הניחו שניתן לנתח את דפוסי התקשורת הייחודיים לאדם מצליח וללמד אותם לאנשים אחרים המבקשים גם הם להצליח בתחום זה או אחר, באמצעות טכניקות ספציפיות ומדוייקות.
 
עם הפיכת ה-NLP לתחום חדש של צמיחה אישית המציעה לאנשים אפשרות להתגבר על בעיות קשות בטווח זמן קצר, נוצרה קהילה של מטפלים מסורים, מבריקים, יצירתיים ובעלי מוניטין, החוקרים את התחום והמקדמים אותו ברחבי העולם. ספרים רבים נכתבו בנושא ועבודות רבות תרמו לקידום ופיתוח השיטה.
 
אודות ליעלות המוכחת של ה-NLP בשיפור מהיר ויסודי של כישורים תקשורתיים, הפכה השיטה לכלי עזר בתחומי חיים רבים ומגוונים, כגון טיפולים אישיים, זוגיים או משפחתיים או במסגרות עסקיות ע"י ליווי חברות וארגונים המבקשים לייעל את היחסים הבין-אישיים ו\או לשפר את ההישגים הכלכליים שלהם,כפועל יוצא מיצירת סביבת עבודה הישגית. 
 
 
 
 
ה-NLP מורכב ממודל יעיל ביותר של כישורים תקשורתיים. לא ניתן להגדיר או להסביר את שיטת ה-NLP במשפט אחד.
זהו תחום המורכב ממספר מרכיבים , ואלה העיקריים שבהם:
·          מערכת אמונות על איך לתקשר עם אנשים
·          שימוש במודל המוגדר היטב של כישורי תשאול והקשבה
·          השפעה ניכרת מתחום ההיפנוזה הקלינית בגישה המיוחדת להשפעה על הכישורים ולשימוש בשפה ובמטאפורות
·          שילוב יעיל ביותר של תרגילים שמטרתם לשנות התנהגויות
·          מערכת של טכניקות ספציפיות מעולות ליצירת קשר מכוון עם אדם אחר
 
מעל לכל, ה- NLP עוסק בדרך שבה אנשים עושים דברים, ולא בסיבה שבגללה הם עושים אותם. לדוגמא: אם משהו מתקשה ללמוד להשתמש במחשב, הגישה של ה-NLP תהיה "מה בדיוק הוא עושה, שמקשה עליו ללמוד?" ולא "מדוע הוא לא לומד?" התוצאה הנובעת מגישה זאת היא, הגדרת הסטרוקטורה של ההתנהגות שלו( אולי הוא נהיה מתוח מדי בזמן הלימוד ועל כן קטנה באופן משמעותי יכולת הריכוז שלו) המאפשרת לו לשנות את הסטרוקטורה הספציפית וע"י כך להשיג תוצאות טובות יותר (הוא יוכל לעבוד באופן מחושב על הרפיה גופנית שתעזור לו להתרכז טוב יותר).
 
האם עייפתם מלטפל כל הזמן באותן הבעיות ? האם אתם רוצים לדעת מה אנו יכולים לעשות למענכם ? התקשרו עמנו לקביעת פגישה.
 
 
האמונות של ה- NLP
 
ה-NLP מורכב ממערכת אמונות על דרכים לתקשר עם אנשים אחרים. מקורן של האמונות הנ"ל מצוי ביצירת מודל עפ"י דרכם של מתקשרים מעולים.אין קביעה חד-משמעית שאמונות אלה נכונות, אך אם אתם בוחרים להאמין שהן נכונות, ואם אתם פועלים לפיהן כאילו הן נכונות, אז רוב הסיכויים שתצליח לתקשר טוב יותר עם אנשים אחרים. להלן מספר אמונות :
 
משמעות התקשורת או ההתנהגות שלכם היא התגובה שאתם מקבלים
אם אני מסביר תוכנת מחשב בפני אנשים והם אינם מצליחים להבין (ללא כל קשר עם זה שחשבתי שאני לגמרי ברור), אני יכול להסביר אותה שוב בדרך אחרת. העניין הוא, שאני לוקח אחריות על תוצאות התקשורת. האלטרנטיבה השגויה היא לחשוב שאני לימדתי נכון וזוהי הבעיה שלהם אם הם אינם מצליחים להבין.
 
 
לכל תקשורת או התנהגות יש כוונה חיובית
לדוגמא, איש אינו מתיימר לטעון שיש להסכים או לקבל התנהגות אלימה. אולם, במונחים של תקשורת עם אנשים, עדיף יהיה לעבוד בהנחה שגם אנשים קשים, מוזרים או טיפשים , מונעים ע"י כוונה חיובית כלשהי. מנקודת מוצא זאת יקל עלינו לגלות מהי הכוונה שלהם ולעזור להם למצוא דרך מקובלת יותר להשגתה.
 
 
לכל אחד יש מפת עולם אחת ויחידה משלו
 ככל שאנו מתקדמים בחיינו, אנו צוברים מקבץ אמונות, זיכרונות, דעות וגישות משלנו המיוחד לנו. לעיתים, קשה לנו להאמין שאנשים אחרים אינם חולקים את אמונותינו ואף מחזיקים לעיתים, באמונות משלהם- השונות לחלוטין משלנו. ה-NLP פועל על בסיס משחק המתייחס לאמונותיו של כל אחד, כאילו הן לגמרי נכונות לגבי אותו האדם, גם אם הדבר לא נראה לנו נכון או אמיתי.
 
אנשים מבססים את החלטותיהם על המפה האישית שלהם ולא על העולם עצמו
לפי ה-NLP, איננו יכולים לחוות את העולם באופן ישיר אלא באמצעות החושים שלנו ובאמצעות "מפת העולם" המנטאלית שלנו בלבד. מכאן שאנו בעצם מבססים את ההחלטות ואת המעשים שלנו על אמונה יחידה המיוחדת לנו לגבי העולם ולא על העולם עצמו.
 
המפה איננה השטח
מפה זאת של העולם שעליה אנו מבססים את החלטותינו, איננה מפה לגמרי שלמה ומדויקת של העולם האמיתי. היא יותר "משהו המתקרב לאמת" והיא עלולה להיות מוגבלת במידה מסוימת.
 
הזיכרון והדמיון משתמשים באותם הערוצים העצביים
המוח ניחן בקבוצת עצבים אחת להתמודדות עם מידע. אם אנו נדמיין מה תהיה הארוחה האהובה עלינו ביותר, המוח לא יוכל להבדיל בין הדמיון לבין הזיכרון של ארוחה אמיתית- לשתי המחשבות יהיו אותן התוצאות, לדוגמא, רטיבות של הפה. כך גם החשיבה על מחשבות מרגיזות אך דמיוניות (כגון "מה יקרה אם יפטרו אותי") עשויה להלחיץ בדיוק באותה המידה כאילו אירע אותו האירוע באמת. גם מחשבות שמחות עשויות להשפיע באותה העוצמה כאילו חוויתם אירוע משמח במציאות.( מחקרים קליניים מראים כי "חשיבה חיובית" גורמת לשינוי מהותי בכימיה המוחית!).
 
 
  
מודל התשאול וההקשבה 
המודל מבוסס על הרעיון שיכולת החשיבה שלנו הרבה יותר מהירה ביכולת הדיבור שלנו, ואנו חושבים הרבה יותר מחשבות ממה שנוכל אי פעם להביע. כשאנו מבקשים לברר מה אדם מסוים חושב, אין ביכולתנו לקרוא את מחשבותיו באופן ישיר, כל מה שנתן לעשות, הוא להשתמש בשפה שלו (המילולית והלא-מילולית גם יחד). אם ברצוננו לדעת מה אדם חושב (כלומר "הסטרוקטורה העמוקה") עלינו להתחיל ברמזים של השפה ( כלומר "הסטרוקטורה השטחית"), ואז לשאול שאלות כדי למלא את החסר.
 
כשמישהו בונה משפט, הוא יחסיר (בתהליך בלתי מודע) מידע רב. במקום להתייחס לאדם מסוים, הוא ישתמש במילים כגון "הוא אמר" או "הם עשו". ועלינו להשלים את האינפורמציה החסרה ע"י השאלה הספציפית "למי הכוונה ?".
 
ע"י שימוש במודל התשאול- המכונה מטה-מודל, אנו יכולים לעזור לאנשים לגלות אילו השערות הם עושים , מאלו דוגמאות להצלחה הם מתעלמים ואיזה מידע הם מחסירים- במקום להניח מראש שמה שמישהו אומר הוא האמת ורק האמת.
 
 
 
 
השפעה על הכישורים ושימוש מתוחכם בשפה
 
כפי שסופר לעיל בהיסטוריה של ה- NLP , בנדלר וגרינדר (מייסדי ה-NLP ) ערכו מודל מדוקדק של ההיפנו-תראפיסט הנודע- מילטון אריקסון, על מנת לגלות איך הוא הצליח כל כך להשפיע על אנשים ולהביאם לוויתור מרצון על התמכרויות, לתיקון מערכות יחסים ולשיפור באיכות חייהם. אריקסון הצטיין במיוחד בשימוש בשפה. הוא השתמש בסיפורים ובמטאפורות על מנת להעביר בהצלחה מסרים. בניגוד למה שמטפלים ויועצים רבים עושים- הוא לא נצמד לסגנון דיבור אחיד, אלא הקפיד להתאים את סגנון הדיבור שלו לכל מטופל ומטופל .
 
 
 
תרגילים לשינוי דפוסי התנהגות
 
מדובר כאן בתרגילים חזותיים ולשוניים שונים הגורמים לאדם לשנות את הסטרוקטורה של החוויות וההתנסויות שלו.
 
לדוגמא, אנשים המתקשים לדבר בפני קהל, חווים לעיתים קרובות אותו רצף של פעולות מוחיות ( כל אדם יכול לחוות רצף שונה אך הוא יתמיד באותו הרצף האופייני לו):
    1. לראות את הקהל
    2. לדמיין אותם מסתכלים עלי
    3. לשמוע אותם מעבירים עלי ביקורת
    4. להרגיש מתח ( "פרפרים בבטן")
    5. לקרוא לתחושה הזאת - פחד
 
ה-NLP מסוגל לשכתב את התסריט הזה לרצף אחר הבא לשנות לחלוטין את חווית ההופעה בפני קהל :
    1. לראות את הקהל
    2. לדמיין אותם מחייכים אלי
    3. לשמוע אותם מעודדים אותי
    4. להרגיש מתח ("פרפרים בבטן")
    5. לקרוא לתחושה הזאת – ריגוש
 
ברור לנו שהתסריט השני יטיב בהרבה עם אותו אדם ספציפי שימוד בפני קהל.
 
תרגילי NLP יכולים לשנות אמונות מגבילות (מ"אני לא יכול" ל"אני יכול"), לשנות את משמעותם של אירועים מהעבר (מ"הם הרסו את חיי" ל"אולי הם גרמו לי לכאב בעבר אך העתיד שלי נפלא") , לשנות ציפיות לעתיד (מ"הראיון הזה היה נורא" ל"הראיון הזה מהווה אתגר"), ועוד הרבה אמונות מכשילות.
 
הטכניקות של ה-NLP הינן בעלות עוצמה. אם אדם יחזור מידי יום על המשפט "בכל יום ובכל היבט, אני משתפר עוד ועוד", אבל ישתמש בטון עייף, ישפיל מבט, יכופף את הכתפיים ויחשוב על תמונות של כישלון- גם לחיזוקים החיוביים ביותר לא יהיה אפקט.
 
אם לעומת זאת, יביא אותו האדם ליצירת תמונות מעצימות של זמנים טובים ומאושרים, שבהם התמודד בהצלחה עם בעיות ואם הוא ישכיל לחוש באמת בכל חושיו- בשמחה הזאת, ולקשר אותה אם התוכניות שלו לאותו היום, אז קיימים רוב הסיכויים שהוא באמת יחווה יום טוב יותר, שישתפר עוד ועוד.
 
  
יצירת קשר
 
קשר הוא כאשר שני אנשים "משדרים על אותו הגל", או "בהרמוניה" או " באותו קשר עין". מאוד קשה לתאר קשר, יש לחוות אותו. כאשר שני אנשים נמצאים בקשר, הם מסוגלים לתקשר ביעילות ובבהירות ממקסימאלית. לא קיים דבר כזה "קשר גרוע". 
ה-NLP מצטיין באוסף גדול של שיטות ליצירת קשר, אולם חייבים לחוות אותן כי לא ניתן לתאר אותן.
 
      
מגוון הטכניקות של ה-NLP משמשות מטפלים בתחומים רבים כגון ב- COACHING  אישי או ארגוני, בניהול ושיווק, בחינוך, בספורט ועוד... המבקשים לעזור למטופליהם להשתחרר מפחדים, מפוביות, ממחסומים רגשיים, מבעיות העבר, וכמו כן לזהות את המטרות הנכספות ולהשיג אותן בהצלחה.
  
         
ה- NLP מטפל בהצלחה רבה ב:  
 
  • סטרס,מתח וחרדה
  • דיכאון
  • חוסר ביטחון עצמי
  • נדודי שינה
  • הפרעות אכילה (איזון המשקל)
  • בעיות בתקשורת
  • זוגיות, מערכות יחסים שונות ...
  • סרטן,כאבים שונים, אסטמה, ועוד.
 
 

     כתובת המרפאה: רחוב בר-כוכבא 62  תל-אביב     טל:  03-6299145                                                                    אתר:  www.dr-azaria.co.il

לייבסיטי - בניית אתרים